Alcatel OneTouch Idol 3 5.5 i 4.7 cala - podsumowanie testów i recenzja

Alcatel OneTouch Idol 3 pojawił się na rynku w dwóch rozmiarach i każdy z nich ma mocne oraz słabe strony. Czy warto wziąć któryś z nich pod uwagę przy wyborze nowego smartfona?
Ten artykuł ma 3 strony:
Specyfikacja; wygląd i wykonanie; wyświetlacz
W trakcie moich testów opisałem już wydajność i oprogramowanie oraz możliwości fotograficzne obydwóch alcateli, więc odsyłam Was do tamtych tekstów jeśli jesteście zainteresowani tymi elementami.
W recenzji będę opisywać jednocześnie obydwa urządzenia, więc jeśli jeden z wariantów wyróżni się pod jakimś względem to wyraźnie to zaznaczę. Większość mianowników jest jednak wspólna.
Specyfikacja
Alcatel OneTouch Idol 3 4.7
- 4,7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (312 ppi);
- 64-bitowy procesor Snapdragon 410 z 4 rdzeniami Cortex A53 o taktowaniu 1,2 GHz;
- 1,5 GB pamięci operacyjnej RAM;
- układ graficzny Adreno 306;
- 8 GB pamięci wbudowanej + slot na kartę MicroSD;
- 13-megapikselowy aparat główny Sony (IMX214) z przysłoną f/2.0;
- 5 Mpix na przednim panelu;
- łączność 4G LTE;
- Android 5.0 Lollipop;
- Wi-Fi 802.11 b/g/n;
- wymiary:134,6 x 65,9 x 7,6 mm;
- waga:110 gramów;
- bateria o pojemności 2000 mAh;
Alcatel OneTouch Idol 3 5.5
- 5,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (401 ppi);
- 64-bitowy układ Snapdragon 615 z 8-rdzeniami (4 x A53 1,5 GHz oraz 4 x A53 1,0 GHz);
- 2 GB pamięci operacyjnej RAM;
- układ graficzny Adreno 405;
- 16 GB pamięci wbudowanej + slot na kartę MicroSD;
- 13-megapikselowy aparat główny Sony (IMX214) z przysłoną f/2.0;
- 8 Mpix na przednim panelu;
- łączność 4G LTE;
- Android 5.0 Lollipop;
- Wi-Fi 802.11 b/g/n;
- wymiary:152,7 x 75,1 x 7,4 mm;
- waga:141 gramów;
- bateria o pojemności 2910 mAh;
Ceny tych smartfonów to na chwilę obecną odpowiednio 999 złotych za mniejszy model oraz 1299 złotych za 5,5-calowy wariant. Biorąc pod uwagę bogate wyposażenie, są bardzo atrakcyjne. Warto zaznaczyć, że oprócz standardowego zestawu (ładowarka + kabel USB) Alcatel dołącza również dokanałowe słuchawki JBL.
Wygląd i jakość wykonania
Urządzenia prezentują się bardzo dobrze i na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że zostały wykonane z lepszych materiałów niż plastik. To niestety tylko wrażenie, ale muszę przyznać, że jakość tworzywa sztucznego stoi na wysokim poziomie. Jest bardzo przyjemne w dotyku, a podczas moich testów (2 tygodnie) nie znalazłem żadnych rys czy zadrapań.
Boczna ramka wygląda jak aluminiowa, ale tak naprawdę to również jest tworzywo sztuczne. Wygląda jednak dobrze, a podczas moich testów farba z niej nie odprysnęła. Jeśli chodzi o spasowanie poszczególnych elementów to nie mam nic do zarzucenia Idolom. Wszystko było w jak najlepszym porządku, co jest zasługą nierozbieralnej obudowy.
Jeśli chodzi o wygodę użytkowania to oczywiście dużo lepszy jest pod tym względem mniejszy model. W przypadku większego wolałbym, żeby przyciski na krawędzi znalazły się nieco niżej. Regulacja głośności, która znajduje się w górnej części prawej krawędzi telefonów jest jeszcze całkiem w porządku, ale przycisk włączania po przeciwnej stronie jest zdecydowanie za daleko jeśli chcemy korzystać z telefonu jedną ręką. Można co prawda wybudzić urządzenie stukając dwukrotnie w ekran, ale z przyzwyczajenia zawsze szukałem przycisku.
Tacka na karty microSD oraz microSIM znajduje się pod przyciskiem zasilania. Na dole smartfona jest jeszcze microUSB, a na górze 3,5 mm wejście jack. Na tylnym panelu oprócz aparatu i diody LED jest jeszcze napis Idol oraz dużo niżej Alcatel OneTouch.
Jeśli chodzi o przedni panel to zdecydowaną większość zajmuje oczywiście wyświetlacz z głośnikami nad i pod nim. Tutaj muszę zatrzymać się na dłużej, ponieważ patrząc na przedni panel bardzo ciężko jest rozpoznać, gdzie jest góra, a gdzie dół telefonu. Ma to swoje zalety, ponieważ z alcateli możemy korzystać niezależnie od tego jak będziemy je trzymać. Obok obydwóch głośników znajdują się także mikrofony, więc dzwonić można w każdej pozycji, a system bardzo szybko zmienia się zależnie od tego jak trzymamy Idola. W teorii spoko, ale w praktyce niestety mnie to irytowało. Z racji tego, że wolę mieć przyciski pod ręką to i tak starałem się trzymać telefon w "odpowiedniej" pozycji. Niestety działała tu podobna złośliwość jak w przypadku USB i niemal zawsze podnosiłem telefon odwrotnie niż chciałem.
Wyświetlacz
Alcatel postanowił, że obydwa Idole 3 zostaną ustawione na tzw. mocnej średniej półce, więc również pod względem wyświetlaczy jest bardzo dobrze. Mniejszy ze smartfonów ma 4,7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (HD) co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 312 ppi. Jest to wynik w zupełności wystarczający do komfortowej pracy, ale jeśli zależy Wam na czymś większym to drugi z opisywanych smartfonów jest jeszcze lepszy. W Idolu 3 5.5 znajduje się - jak nietrudno odgadnąć — 5,5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS, którego rozdzielczość to FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli. To połączenie oznacza, że zagęszczenie pikseli wynosi 401 ppi.
Takie parametry sprawiają, że obydwa modele będą się dobrze nadawać nie tylko do czytania, ale również oglądania filmów i grania w gry. Odwzorowanie kolorów stoi na dobrym poziomie i nie mam żadnych zastrzeżeń do tego elementu. Na uwagę zasługuje również jasność, która jest na tyle wysoka, że w słoneczny dzień nie trzeba szukać cienia, żeby coś odczytać. Podczas testów wyświetlacz w większym modelu wydawał mi się jaśniejszy, ale patrząc na niego pod kątem biel stawała się trochę żółta. Wariant z 4,7-calowym ekranem był nieco ciemniejszy, ale za to biel była dużo bielsza i lepiej sobie radził z przebarwieniami pod kątem.
Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądają Idole na tle Xperii M2.
Ten artykuł ma 21 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze