Technologia Microsoft MobileFusion zamieni zwykłego smartfona w skaner 3D

W ostatnim czasie coraz głośniej robi się o skanowaniu obiektów 3D za pomocą smartfonów. Pracuje nad tym Google, które połączyło siły z Intelem, ale pojawiła się nowa konkurencja w postaci Microsoftu i ten pomysł zapowiada się świetnie.

Microsoft MobileFusion

Microsoft MobileFusion

Pisałem Wam ostatnio, że Google oraz Intel połączyli siły i powstał już pierwszy smartfon wyposażony w technologię z Projektu Tango oraz RealSense. Wykorzystuje on kilka kamer i czujników do tworzenia skanów 3D całych budynków. J

Microsoft poszedł nieco inną drogą, ponieważ opracował technologię, która pozwala uczynić skaner 3D ze zwykłego smartfon nieuzbrojonego w żadne ponadprogramowe podzespoły.

Dzięki specjalnej aplikacji wystarczy obejść jakiś obiekt z każdej strony, by stworzyć dokładny model 3D. Aplikacja porównuje krawędzie obiektu sfotografowanego z różnych perspektyw i na tej podstawie wykonuje trójwymiarowy obraz na ekranie. Najistotniejszy jest fakt, że skanowanie odbywa się w czasie rzeczywistym i nie jest potrzebne połączenie z internetem. To rozwiązanie działa podobnie jak Kinect Fusion (który również skanuje dom, obiekty oraz ludzi), ale nie wymaga do pracy komputera.

Na razie oczywiście jest to tylko projekt i zapewne trzeba będzie poczekać wiele miesięcy zanim MobileFusion pojawi się w smartfonach, ale już teraz można pomyśleć o wielu zastosowaniach tej technologii. Na wakacjach będzie można stworzyć trójwymiarowe modele najciekawszych atrakcji, a przy sprzedaży czegokolwiek na aukcji internetowej taki skan będzie świetnym dopełnieniem galerii zdjęć. Co więcej, własnoręcznie zeskanowany model będzie można wydrukować w drukarce 3D.

Nie jest to oczywiście identyczne rozwiązanie jak w przypadku Google'a oraz Intela, ale w jednej kwestii znacząco je przebija. Skorzystać z niego będzie mógł każdy użytkownik zwykłego smartfona. Zwykli użytkownicy nie potrzebują skanów 3D na tyle, żeby wydać nawet kilka tysięcy złotych na specjalne akcesoria czy też smartfony. Jeśli będą mieli możliwość ich zrobienia zwykłych telefonem, to zapewne chętnie zaczną z tego korzystać. Inżynierowi pracują już na udostępnieniem tych możliwości na Androidzie, iOS-ie oraz Windows Phonie, ale na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się one na rynku.

PS Czy tylko mnie zastanawiało przez cały film, czemu do pokazania technologii Microsoftu użyto iPhone'a?

Źródło: Inside Microsoft Research via engadget.com

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Pamiętacie technologie Projekt Tango i RealSense? Google i Intel właśnie połączyli siły ZUK prezentuje prototyp przezroczystego smartfona. To wbrew pozorom świetny ruch Lenovo Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory: Snapdragona 212 oraz Snapdragon 412 Snapdragon 820 już za kilka dni. Co o nim wiadomo? Nokia sprzedała dział HERE. Teraz za mapy będzie odpowiadać BMW, Audi oraz Daimler MediaTek pracuje nad Helio X30, czyli jeszcze mocniejszym 10-rdzeniowcem? Nie lubisz stać w kolejkach? Density i Google szykują rozwiązania tego problemu "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii", czyli funkcje smartfonów, za które w średniowieczu zostałbyś spalony na stosie Nokia OZO zapowiedziana. Finowie wchodzą w wirtualną rzeczywistość ZNAPS - magnetyczne złącze ładowania w każdym smartfonie i tablecie Twój smartfon może pomóc w wynalezieniu leku na raka i Alzheimera. Musisz tylko... spać Już nie tylko Apple będzie miał Force Touch? Microsoft patentuje podobną technologię Tajemnicze urządzenie GG1 pojawia się w bazie danych. Nowe Google Glass jednak powstają? Czy to my zmieniamy technologię, czy technologia nas? Snapdragon 820 przetestowany w benchmarku GeekBench. Wypadł znakomicie Meizu MX5 wykręca imponujące wyniki w benchmarkach. Premiera już za kilka dni? Internet Rzeczy - w 2020 roku do sieci podpiętych będzie ponad 28 miliardów urządzeń. Jak to wygląda w Polsce? Holus to stół, który zmieni obrazy z Twojego smartfona w trójwymiarowe hologramy Poznajcie Project Jacquard, czyli inteligentną tkaninę Google'a Nadchodzi Brillo, nowy system operacyjny Google'a. Będzie konkurencją dla... Tizena Panasonic sprawi, że ze smartfonem w ręku otaczający Cię świat nie będzie miał tajemnic MediaTek interesuje się bateriami i wprowadza szybkie ładowanie Pump Express Plus Nintendo uderza w rynek gier mobilnych. Goodbye 3DS?

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?