Apple się doigrał i tym razem będzie musiał zapłacić ogromną karę za naruszenie patentów?

Nosił Apple razy kilka, ponieśli i Apple'a... To nieco zmienione przysłowie idealnie pasuje na początek tego tekstu, ponieważ tym razem to firma z Cupertino przegrała sprawę w sądzie i grozi jej ogromna kara.

Sąd

Sąd (shutterstock.com)

Apple i Samsung — dwie firmy, mocno ze sobą współpracują, ale jednocześnie walczą ze sobą na wielu frontach. Potyczki sądowe tych producentów raz na jakiś czas pojawiają się na pierwszych stronach serwisów technologicznych, ale po tylu latach większość maniaków smartfonów zdążyła się już do nich przyzwyczaić. Żadna z tych firm nie jest bez winny i chociaż to przeważnie Samsung dostawał ogromne kary, teraz podobna sytuacja może przydarzyć się Amerykanom, a najciekawsze jest jest, że cios nie będzie wymierzony przez Koreańczyków.

Jak informuje Reuters, sąd w Wisconsin orzekł, że Apple narusza patent związany z procesorami A7, A8 oraz A8x, które znajdują się w iPhone'ach 5s, 6 oraz 6 Plus, a także w kilku iPadach i najnowszym iPodzie touch. Tym razem nie jest to potyczka gigantów branży technologicznej, ponieważ drugą stroną w tym sporze jest Uniwersytet Wisconsin–Madison. Rozprawa zaczęła się w styczniu 2014 i dotyczy opatentowanego w 1998 roku rozwiązania dotyczącego szybkiego przetwarzania informacji w procesorach, które pozwoliło zwiększyć wydajność wspomnianych układów. Przed wyrokiem firma z Cupertino podważała ważność tego patentu i — co ciekawe — próbowała nawet interweniować w Urzędzie Patentowym Stanów Zjednoczonych (U.S. Patent and Trademark Office), ale została odesłana z kwitkiem.

Po orzeczeniu przez sąd, że obawy uniwersytetu są uzasadnione będzie się teraz toczyć sprawa, w której ma zostać oszacowane odszkodowanie. Nie jest to rozprawa o "drobne", ponieważ maksymalny wymiary kary to…

862 miliony dolarów!

Nawet dla Apple'a, które zgarnia 90% zysków z rynku smartfonów taka suma będzie dużym ciosem. Co więcej, dla amerykańskiego producenta nie będzie to jeszcze koniec zabawy, ponieważ miesiąc temu został został złożony kolejny pozew dotyczący tego samego rozwiązania, ale tym razem na celowniku są najnowsze procesory A9 oraz A9X, które zostały wykorzystane w iPhone'ach 6s oraz iPadzie Pro. Niewykluczone zatem, że za naruszenie tego patentu Apple zapłaci ponad miliard dolarów.

Co ciekawe, ten sam uniwersytet w 2008 roku oskarżył o naruszenie tego patentu firmę Intel, ale wszystko zostało załatwione jeszcze przed rozprawą.

Apple może w końcu zmądrzeje!

Szanuję Apple'a za osiągnięcia i uważam, że obrona własności intelektualnej jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotna, ale w tym przypadku liczę na to, że Amerykanie dostaną maksymalną karę. Oprócz zasadnych pozwów firma z Cupertino wysyła też masę głupich roszczeń i jest największym trollem patentowym całej branży. Wystarczy przypomnieć chociażby dawną sprawę z Applemanią. Od tamtego czasu wiele się nie zmieniło i mam nadzieję, że tym razem Amerykanie dostaną bolesną nauczkę. Może wtedy przestaną straszyć swoimi prawnikami wszystkich, którzy mają w logo najpopularniejszy owoc świata…

Źródło: Reuters.com via uk.news.yahoo.com

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" Aparat iPhone'a 6s został sprawdzony przez ekspertów z DxOMark i się nie popisał #ChipGate - iPhone'y 6s trafiły na rynek z różnymi procesorami, od których uzależniona jest wydajność baterii Gdy Twój smartfon wpadnie do oceanu, możesz liczyć na pomoc... delfina Apple udostępnił raport dotyczący zapytań o dane użytkowników [SPROSTOWANIE] iPhone 6s, iPhone 6s Plus oraz Galaxy Note 5 - który jest najwytrzymalszy? iPhone 6s w benchmarkach. Konkurenci z Androidem daleeeko w tyle iPhone 6s i 6s Plus wkrótce w Polsce. Kiedy i za ile? Jeden powód, dla którego mimo wszystko poważnie myślę o zakupie iPhone'a 6s iPhone 6s Plus jest gorącym produktem. Dosłownie gorącym... iPhone 6s prześwietlony, zatopiony, ale za to nieugięty. Poznaliśmy brakujące szczegóły dotyczące jego podzespołów! iPhone 6s w naszych rękach [wideoprzegląd] Czy iPhone 6s jest łatwiejszy w naprawie niż flagowce Samsunga, LG oraz HTC? Jak długo mieszkańcy różnych krajów muszą pracować, żeby kupić sobie iPhone'a 6? iPhone 6s i 6s Plus - wytrzymałość przetestowana. Jak znoszą upadki i wyginanie? iPhone 6s i 6s Plus - co poprawiono, a co zepsuto? Pierwsze opinie o smartfonach Apple'a Apple Watch zmierza do Polski. Oto polskie ceny. Aktualizacja: jest i data premiery 6 rzeczy, które powstrzymują mnie przed przesiadką na iPhone'a Pierwsza aplikacja Apple'a na Androida wylądowała w Google Play Ile warte są podzespoły użyte do produkcji iPhone'a 6s? 6 rzeczy, które wywołują pobłażliwy uśmiech na mojej twarzy, gdy mówisz o iPhonie 6s iPad mini 4 - pełna specyfikacja ujawniona W iPhonie 6s zabrakło mi jednej potrzebnej zmiany Jeśli myślisz, że Apple nie jest przewidywalny, spójrz na ten komiks z 2012 roku