Połowa danych udostępnianych przez aplikacje mobilne na Androida nie służy użytkownikom

Informacja o tym, że aplikacje mobilne przeważnie dzielą się z twórcami mnóstwem prywatnych danych nikogo nie zdziwią. Zdziwić może za to fakt, że wiele z nich wysyła informacje, które wcale nie mają przysłużyć się użytkownikom.

Aplikacje

Aplikacje (shutterstock.com)

Badania przeprowadzone kilka tygodni temu dobitnie pokazały iloma informacjami dzielą się z twórcami najpopularniejsze aplikacje na Androida oraz iOS-a. Nie jest ich mało, a wśród najczęstszych można znaleźć między innymi takie dane jak adres email, lokalizacja czy imię. Ich głównym celem jest lepsze dopasowanie reklam, ale dla wielu może to być przerażające, że niektóre firmy wiedzą o swoich klientach tak wiele. Nowe wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych z MIT oraz eksperta z UWin Software udowadniają, że to nadal nie wszystko.

Specjaliści z MIT przetestowali 500 najpopularniejszych aplikacji na Androidzie i odkryli, że około połowa ukrytych danych, którymi się one dzieliły była inicjowana przez standardowe protokoły Google'a. Te pakiety zawierały informacje o użytkowaniu oraz wydajności wybranych produkcji i miały na celu poprawę ich działania. Dużo bardziej zagadkowa jest reszta przesyłanych danych. Według MIT nie służy ona poprawie wygody użytkowników.

Świetnym tego przykładem jest aplikacja popularnej w USA sieci sklepów Walmart, która umożliwia skanowanie kodów produktów w sklepie, dzięki czemu użytkownicy mogą poznać ich cenę. Ciekawostką jest to, że taka informacja wysyłana jest także na serwer powiązany prawdopodobnie z serwisem eBay. Takie połączenie nie wpływa w żadnym stopniu na działania samej aplikacji. Właśnie dlatego naukowcy postanowili przeprowadzić pewien test.

Wybrali oni 47 ze 100 najpopularniejszych aplikacji, w których zablokowali jakiekolwiek możliwości wysyłania informacji. Zdecydowana większość, ponieważ aż 30 z nich działała dokładnie tak samo, a w 9 przypadkach zniknęły reklamy, co nie wpłynęło w żadnych stopniu na funkcjonalność. W trzech zmiany były bardzo małe — np. w jednej z popularnych latarek zniknęła ikona umożliwiająca zakup dodatkowych funkcji — a pozostałe 5 tytułów przestało działać całkowicie. W jednym produkcie miało to uniemożliwić jego odsprzedaż, a w pozostałych powód takiego stanu rzeczy nie był jasny.

Udostępnienia takich informacji nie jest takim problemem, jak fakt, że większość użytkowników w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Sam liczę się z tym, że wielkie korporacje mają szereg informacji o mnie i pewnie mogłyby z dużą dokładnością odtworzyć moje codzienne życie, ale chciałbym mieć tego pełną świadomość. Nie są to tylko moje słowa, ponieważ podobnie pomyślała doktor Julia Rubin, która jest jednym z inicjatorów tego badania.

Może być bardzo dobry powód, dlaczego takie połączenia są ukrywane. Nie próbujemy powiedzieć, że trzeba je wyeliminować. Naszym zdaniem użytkownicy po prostu powinni być o nich informowani.

Jako ciekawostkę podano też aplikację Candy Crush Saga. Jej twórcy swego czasu byli oskarżani o naruszanie prywatności użytkowników, ale aktualne testy nie wykazały, żeby ta gra przesyłała jakiekolwiek dane poza wiedzą użytkowników. Może po prostu potrzeba skandalu dla każdej firmy, żeby takie praktyki przestały mieć miejsce lub nie były dla użytkowników tajemnicą?

Źródło: MIT via engadget.com

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Real Boxing 2 CREED, Prey Anti Theft oraz Lost Echo Microsoft AppComparison to aplikacja na Androida, której brakowało od samego początku Real Boxing 2 Creed - Polacy znów pokazali światu, jak się robi gry [Android i iOS] Lost Echo - tytuł który brzmi lepiej, niż sama gra 5 zaawansowanych graficznie gier, które wycisną ostatnie soki z Twojego smartfona [Android, iOS i Windows Phone] Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Pola, Star Wars Battlefront Companion oraz Mobile Strike Gry, na które nie wydasz więcej niż 5 zł - cz. 5 [Android i iOS] Pokémon GO - japońskie stworki wkraczają w rozszerzoną rzeczywistość [wideo] Shooty Skies - samoloty twórców Crossy Road lądują na smartfonach i tabletach [Android i iOS] "Tinder do bójek" - osoby stojące za projektem Rumblr przypadkiem odkryły nową niszę Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: LeYek WiFi, Fallout CHAT oraz Sniper X With Jason Statham 5 symulatorów na smartfony i tablety [Android, iOS i Windows Phone] Oto Poczta O2. Weź udział w testach, a będziesz miał wpływ na rozwój nowej aplikacji pocztowej Cloud Chasers - gra z przesłaniem i fabułą, którą zbudujesz sam [Android i iOS] Google Inbox dzięki funkcji Smart Reply będzie "sam" odpowiadać na maile Who’s Down to nowa społecznościówka Google'a. Fajny pomysł, ale raczej bez szans na sukces 5 bijatyk, które rozładują poniedziałkowy stres [Android, iOS i Windows Phone] Snapchat może od teraz używać Waszych zdjęć do własnych celów [Aktualizacja] OnePlusa nie interesują tylko smartfony. Reflexion to bardzo ciekawa aplikacja fotograficzna Poszukiwacze przygód chwytają za smartfony i tablety! Oto 5 gier przygodowych, w które musicie zagrać Sztuka i rozrywka w jednym. Czarodziejski Flet, czyli gra logiczna niekoniecznie dla fanów opery Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Czarodziejski Flet, Boomerang oraz Sonic Dash 2 Instagram prezentuje nową aplikację dla zwolenników ruchomych zdjęć - Boomerang 5 przygodowych łamigłówek w stylu point'n'click

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia