iPhone 7 może nie mieć gniazda słuchawkowego. Klienci nie są zachwyceni

Według wielu plotek w nadchodzących iPhone'ach 7 może zabraknąć złącza minijack i konsumentom się to nie podoba.

iPhone 6 Plus

iPhone 6 Plus (shutterstock.com)

Mimo tego, że nowe topowe iPhone'y zostaną pokazane dopiero we wrześniu tego roku, to przecieków na ich temat jest już całkiem sporo. Ma chociażby powstać wersja z 256 GB pamięcią wbudowaną, a wszystkie warianty mają mieć większe baterie. Najciekawsze informacje są jednak takie, że iPhone 7 będzie wodoszczelny.

Niestety mówi się również o pozbyciu się złącza minijack. Taki zabieg pozwoli też zmniejszyć grubość nadchodzącego smartfona, co jest bardzo istotne, ponieważ wersje 6s oraz 6s Plus urosły w stosunku do swoich poprzedników o całe 0,2 mm ;) Oczywiście można było się spodziewać, że taki ruch będzie miał sporo przeciwników i na stronie sumofus.org powstała nawet specjalna petycja. Już pierwsze zdanie dość jasno wyjaśnia jej sens:

Apple ma zamiar zedrzeć ze swoich klientów. Znowu.

Taka zmiana spowoduje, że miliony klientów będą musiały kupić nowe bezprzewodowe słuchawki lub… przejściówki. To oczywiście wiąże się z tym, że będą oni musieli wydać sporo dodatkowych pieniędzy, które zapewne w dużym stopniu trafią do Apple'a. Nie chodzi tylko o kwestie finansowe.

W opisie petycji można przeczytać, że spowoduje to powstanie ogromnej ilości elektronicznych śmieci, które w większości nie zostaną poddane recyklingowi. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych aż 90% starych sprzętów jest nielegalnie sprzedawanych lub porzucanych. Podobnie było przy zmianie złącza w produktach z jabłkiem, gdzie miliony kabli stało się bezużytecznych. Apple zaczęło inwestować w odnawialne źródła energii oraz ograniczyło używanie toksycznych substancji dopiero pod wpływem opinii publicznej i teraz według twórców petycji może być podobnie.

Osoby stojące za petycją chcą zebrać 210 tysięcy podpisów i nie powinno to być problemem. Już teraz jest ich ponad 204 000. Można śmiało założyć, że cel zostanie osiągnięty, ale czy to coś zmieni? Czy firma sprzedająca setki milionów urządzeń rocznie zmieni swój flagowy produkt pod wpływem ankiety kilkuset tysięcy osób? Niestety odpowiedź może być tylko jedna.

Nie

Patrząc z drugiej strony, problem pokazany przez twórców petycji wydaje się być nieco wyolbrzymiony. Na pewno po premierze nowych iPhone’ów sporo starych słuchawek wyląduje w śmieciach, ale wiele osób po prostu schowa je do szafki lub poszuka przejściówek, dzięki którym nadal będą mogli z nich korzystać.

Jestem zdania, że przez zrezygnowanie z minijacka, Apple cofnie się do czasów Sony Ericssona, który — wbrew całej konkurencji — też przez długi czas stawiał tylko na swoje złącze. Na szczęście japońsko-szwedzka spółka w końcu zrozumiała, że to był błąd i zaczęła wykorzystywać przyjęty standard. Firma z Cupertino chce iść swoją drogą i ma do tego pełne prawo, tylko na miejscu klientów poczułbym, że jest to po prostu skok na moje pieniądze. Nic więcej.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Źródło: sumofus.org via neowin.net

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iPhone 7 Plus na renderach? To akurat fake, ale przecieków jest więcej Apple w przyszłym roku pokaże aż 3 iPhone'y 7? Mają się pojawić interesujące nowości iPhone 6 to nadal gorący towar - ten egzemplarz spłonął w kieszeni jednego z użytkowników Są pomysły genialne, śmieszne... i ten. iPhone 7 z systemem dysz CO2? iPhone 7 nie będzie ofiarą afery #ChipGate. Wszystkie procesory wyprodukuje TSMC? W USA Android jest popularniejszy, ale iOS pod względem zakupów online niszczy konkurenta Wodoszczelny iPhone 7 pozbawiony gniazda słuchawkowego? Ten niecodzienny gadżet zmieni Twojego iPhone'a w... zwykły notatnik. Świetny pomysł! iPad Pro zamiast komputera? Tima Cooka nieźle poniosło Jeśli brakuje Ci w iPhonie dodatkowych przycisków pod ekranem, polubisz to szkło ochronne Podróbka iPhone'a 6s za 140 zł? Wystarczy odwiedzić Chiny Wszystko o 3D Touch. Jak działa nowa generacja dotyku w iPhonie 6s? Tim Cook chwali się liczbą użytkowników Apple Music. Ma powody do zadowolenia Gdybym chciał kupić iPhone'a, pierwszy ustawiłbym się w kolejce W Niemczech zabrakło, a w Polsce mnie oszukali. iPhone 6s najwidoczniej nie jest mi pisany... Apple się doigrał i tym razem będzie musiał zapłacić ogromną karę za naruszenie patentów? Aparat iPhone'a 6s został sprawdzony przez ekspertów z DxOMark i się nie popisał #ChipGate - iPhone'y 6s trafiły na rynek z różnymi procesorami, od których uzależniona jest wydajność baterii Gdy Twój smartfon wpadnie do oceanu, możesz liczyć na pomoc... delfina Apple udostępnił raport dotyczący zapytań o dane użytkowników [SPROSTOWANIE] iPhone 6s, iPhone 6s Plus oraz Galaxy Note 5 - który jest najwytrzymalszy? iPhone 6s w benchmarkach. Konkurenci z Androidem daleeeko w tyle iPhone 6s i 6s Plus wkrótce w Polsce. Kiedy i za ile?