Naukowcy pracują nad tabletem... dla niewidomych

Dla osób niewidomych dostęp do cyfrowych treści jest bardzo utrudniony. Pomóc może ekran stworzony przez naukowców z Michigan.

Alfabet Bralle'a

Alfabet Bralle'a (Shutterstock)

Cieszę się dobrym zdrowiem, ale z ciekawością czytam o rozwiązaniach, które mogą pomóc chorym osobom. Kilka miesięcy temu pisałem o opasce Dot, która jest przeznaczona dla niewidomych. Zastosowanie kilku rzędów wysuwanych punktów pozwala im czytać za pomocą alfabetu Braille'a nawet dłuższe wiadomości. Oczywiście ze względu na małą powierzchnię nie jest to wygodne. Zupełnie inaczej ma być z tabletem zaprojektowanym przez naukowców z uniwersytetu w Michigan.

Technologia przez nich opracowana różni się od dostępnych aktualnie rozwiązań, które wykorzystują mechaniczne silniczki podnoszące i opuszczające konkretne punkty. W ich produkcie ta czynność byłaby wykonywana dzięki napełnianiu bąbelków powietrzem lub cieczą. To pozwoli stworzyć urządzenie wielkości tabletu, które będzie mobilne. Ma ono przypominać Kindle'a, tylko z ekranem pokrytym kropkami.

Badacze wspomnieli, że stacjonarne urządzenia z podobnymi możliwościami "wyświetlają" przeważnie tylko jedną linię tekstu i kosztują od 3 do 5 tysięcy dolarów (12–20 tysięcy złotych). Gdyby powstał produkt o powierzchni całej strony wykorzystujące to rozwiązanie, to jego cena wyniosłaby około 55 000 dolarów (220 000 złotych)! Tablet wykorzystujący technologię opracowywaną przez naukowców z uniwersytetu w Michigan ma kosztować nieco mniej niż 1000 dolarów, czyli jakieś 4000 złotych.

Projekt tabletu dla niewidomych

Jest to potrzebne także dlatego, że mając tylko jedną linię, osoby niewidome nie mogą zapoznawać się z wykresami czy też tabelami. Warto jednak odnotować, że wbrew pozorom z takiego gadżetu skorzystałby niewielki odsetek niewidomych. Problemem jest znajomość alfabetu Braille'a. W Wielkiej Brytanii posługuje się nim raptem 1% niewidomych i niedowidzących.

Źródła: Michigan Engineering via engadget.com; BBC

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem LineFORM - zmiennokształtny bot o nieskończonych możliwościach rodem z filmu sci-fi [wideo] Smartfonowi detektywi, czyli w poszukiwaniu podróbek smartfonów [wideo] Za 5 lat korzystanie z elektroniki będzie znacznie przyjemniejsze, ale czeka nas bardzo bolesny okres przejściowy Sony do 2020 roku chce dokonać rewolucji na rynku baterii. Wierzę w Japończyków Czekaliście na smartfony ze Snapdragonami 618 i 620? No to się nie doczekacie, ale z innego powodu, niż myślicie SwiftKey Symbols to świetna aplikacja dla osób mających problemy z nauką czy mową Test Windows Continuum. Nie, telefon jeszcze nie zastąpi komputera Najinteligentniejsze jajko świata potrafi naprawdę dużo. Oto SmartEgg Opaska i głośnik do dzielenia się biciem serca z drugą połówką. Co będzie następne? Kabel Micro-Flip zamienia zwykłe złącze Micro w USB w odwracalne Internet bez internetu, czyli niesamowite wykorzystanie komórek w Afryce [wideo] Windows Hello: spójrz na telefon i odblokuj go. Ta funkcja działa świetnie Dzięki technologii Heat Harvest ciepły obiad lub kawa naładują smartfona Ekrany przyszłości w smartfonach prawie nie będą potrzebować energii? Przełomowe technologie, które wypłynęły na rozwój komórek i smartfonów [wideo] Rozszerzona rzeczywistość? Wirtualna rzeczywistość? Ale to już było… [wideo] Snapdragon 820, Exynos 8890 czy Kirin 950 - są już pierwsze benchmarki porównawcze Exynos 8 Octa 8890 z autorskimi rdzeniami Samsunga oficjalnie. To może być najlepszy mobilny procesor na rynku Algorytmowi Microsoftu wystarczy zdjęcie, by rozpoznać Twój nastrój Snapdragon 820 oficjalnie. Ten procesor jest wielką nadzieją Qualcomma Samsung zapowiada nowy bio-procesor dla inteligentnych gadżetów, który przewidzi, kiedy zachorujesz

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?