Apple zdetronizowany. Która firma jest teraz najwięcej warta?

Apple przez długi czas był najbardziej wartościową firmą na rynku, ale teraz znalazło godnego konkurenta... który już wygrał.

pieniądze

pieniądze (shutterstock.com)

Firma z Cupertino jest fenomenem rynku, co można zobaczyć chociażby po świetnych wynikach finansowych za 3 kwartał zeszłego roku. Apple zarobił 11,1 miliardów dolarów netto, a aż 63% przychodów pochodziło ze sprzedaży iPhone'ów. To świetnie pokazuje jak, ważne są smartfony dla tego producenta, co zaczyna być uznawane za problem. Jak informuje Financial Times niektórzy analitycy uważają, że zbytnie poleganie na iPhone'ach może nie być dla Apple'a dobre. Szczególnie dlatego, że to właśnie ten rok może być pierwszym, w którym sprzeda się mniej smartfonów z jabłkiem na obudowie niż w poprzednich 12 miesiącach.

Co więcej, o problemach Apple'a może świadczyć też to, że przestał być najbardziej wartością firmą na świecie. Jeśli chodzi o kapitalizację giełdową to przez ostatnie lata Amerykanie walczyli o palmę pierwszeństwa z ExxonMobil, ale ostatecznie to gigant z Cupertino liderem. Aktualnie wartość ta wynosi 535 miliardów dolarów, a tak tłumaczy to pojęcie finansopedia.forsal.pl:

Kapitalizacja spółki giełdowej – rynkowa wartość spółki obliczona na podstawie aktualnych notowań akcji na giełdzie.

Kapitalizacja (wartość giełdowa) obliczana jest jako iloczyn wszystkich wyemitowanych przez spółkę akcji i ich aktualnej ceny rynkowej. Czytaj więcej

Za to firma z Cupertino spadła na drugie miejsce jeśli chodzi o wartość całej firmy (EV). Jest to wartość rynkowego kapitału własnego oraz wartość zadłużenia netto. Pod tym względem Apple osiągnęło 393 miliardy dolarów. Liderem już w zeszłym miesiącu został Goog… znaczy Alphabet, czyli nowo powstała firma, której częścią jest wyszukiwartowy gigant. Została ona wyceniona na 420 miliardów dolarów (wartość pod względem kapitalizacji rynkowej to 485 miliardów dolarów).

Analitycy na Wall Street oceniają, że akcje Apple'a będą kosztować nawet 143 dolary, a ich aktualna cena to 99 dolarów. Dużo bliżej tego wyniku jest Adnaan Ahmad (85 dolarów), który dodatkowo twierdzi, że widzi wiele podobieństw do Blackberry czy Nokii. Według niego jeśli firma Tima Cooka w ciągu dwóch lat nie pokaże nowej kategorii produktów to mogą zacząć się dla niej dużo gorsze czasy.

Oczywiście ciężko sobie wyobrazić, żeby Apple miało podzielić los Nokii, ale kiedyś nikt nie spodziewał się tego, że fiński gigant może zniknąć z rynku. Na razie ta firma radzi sobie znakomicie, a jeśli w nadchodzących latach zwiększy portfolio swoich produktów i nie będzie tak uzależniona od iPhone'ów to raczej nadal pozostanie jednym z gigantów. W końcu i tak zarabia ogromne pieniądze na Androidzie.

Źródło: Financial Times via phonearena.com

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" Apple user - wolontariusz, który za własne pieniądze popularyzuje nowe standardy Apple tworzy aplikację, która ułatwi użytkownikom iPhone'ów... przesiadkę na Androida? iPhone 7 może nie mieć gniazda słuchawkowego. Klienci nie są zachwyceni iPhone 7 Plus na renderach? To akurat fake, ale przecieków jest więcej Apple w przyszłym roku pokaże aż 3 iPhone'y 7? Mają się pojawić interesujące nowości iPhone 6 to nadal gorący towar - ten egzemplarz spłonął w kieszeni jednego z użytkowników Są pomysły genialne, śmieszne... i ten. iPhone 7 z systemem dysz CO2? iPhone 7 nie będzie ofiarą afery #ChipGate. Wszystkie procesory wyprodukuje TSMC? W USA Android jest popularniejszy, ale iOS pod względem zakupów online niszczy konkurenta Wodoszczelny iPhone 7 pozbawiony gniazda słuchawkowego? Ten niecodzienny gadżet zmieni Twojego iPhone'a w... zwykły notatnik. Świetny pomysł! iPad Pro zamiast komputera? Tima Cooka nieźle poniosło Jeśli brakuje Ci w iPhonie dodatkowych przycisków pod ekranem, polubisz to szkło ochronne Podróbka iPhone'a 6s za 140 zł? Wystarczy odwiedzić Chiny Wszystko o 3D Touch. Jak działa nowa generacja dotyku w iPhonie 6s? Tim Cook chwali się liczbą użytkowników Apple Music. Ma powody do zadowolenia Gdybym chciał kupić iPhone'a, pierwszy ustawiłbym się w kolejce W Niemczech zabrakło, a w Polsce mnie oszukali. iPhone 6s najwidoczniej nie jest mi pisany... Apple się doigrał i tym razem będzie musiał zapłacić ogromną karę za naruszenie patentów? Aparat iPhone'a 6s został sprawdzony przez ekspertów z DxOMark i się nie popisał #ChipGate - iPhone'y 6s trafiły na rynek z różnymi procesorami, od których uzależniona jest wydajność baterii Gdy Twój smartfon wpadnie do oceanu, możesz liczyć na pomoc... delfina Apple udostępnił raport dotyczący zapytań o dane użytkowników [SPROSTOWANIE]