Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE

Choć w naszej części świata dostęp do sieci jest powszechny, znaczna część naszej populacji nie może z niego korzystać. Projekt Google SkyBender ma sprawić, żeby każdy mieszkaniec globu miał do niego dostęp, a umożliwić mają to drony z panelami słonecznymi.

Dron

Dron (shutterstock.com)

Największe firmy na świecie jak Google czy Facebook opierają swoją działalność na usługach sieciowych, więc dziwnego, że chcą, by z Sieci korzystał każdy. Według danych udostępnionych przez Internet Live Stats, w 2014 roku jedynie nieco ponad 40% populacji ma dostęp do sieci. Dlatego Facebook powołał do życia pomysł Internet.org skupiający kilka firm jak Samsung czy Qualcomm, a druga z Google w projekcie Loon pracuje nad specjalnymi balonami dostarczającymi internet. Teraz — jak informuje The Guardian - Google tworzy również drony oferujące sieć 5G.

Cały projekt nazywa się SkyBender i jest opracowywany w Nowym Meksyku, a dokładniej niedaleko miejscowości Truth or Consequences. W wynajętym hangarze o powierzchni niemal 1400 metrów kwadratowych Google przeprowadza wszystkie testy. Dodatkowo Amerykanie zbudowali niedaleko centrum sterowania lotami.

Pierwsze testy były przeprowadzane na samolotach załogowych Centaur oraz dronach zbudowanych przez firmę Titan Aerospace, która w 2014 została kupiona przez wyszukiwarkowego giganta. Mogą one mieć rozpiętość skrzydeł do 50 metrów, ale najciekawsze jest to, że są zasilane przez energię słoneczną, choć póki co nie wiadomo jak długo mogą utrzymać się w powietrzu. Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa wysyłanego sygnału. Milimetrowe transmisje o częstotliwości 28 GHz mają oferować łączność 5G, którą będzie można wysyłać gigabity danych w ciągu sekundy. Będzie to nawet 40-krotnie szybsze niż obecny standard 4G. Na razie problemem jest jednak zasięg.

Pomysł nie jest nowy, ponieważ w 2014 roku firma Darpa, która jest częścią Armii Stanów Zjednoczonych, również pracowała nad dostarczaniem internetu, dzięki milimetrowym transmisjom i dronom.

Czekam z niecierpliwością na takie rozwiązania!

W sieci można znaleźć dziesiątki obrazków przedstawiających "poprawioną" piramidę Maslowa. Na samym dole nie są już potrzeby fizjologiczne, ale działające WiFi. Jest to swego rodzaju znak czasów, ponieważ dla wielu osób rzeczywiście internet jest niemal tak samo ważny jak pełna lodówka czy miejsce do spania.

Google, Facebook oraz dziesiątki innych firm w końcu dopną swojego i cały świat będzie online. Jeśli na dodatek będzie to darmowy internet to ja czekam, aż tak się stanie. Sieć to nie tylko porno i głupie kotki, ale też ogromne możliwości dla osób z biedniejszych rejonów.

Źródło: theguardian.com via androidauthority.com

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy Naukowcy pracują nad tabletem... dla niewidomych Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem LineFORM - zmiennokształtny bot o nieskończonych możliwościach rodem z filmu sci-fi [wideo] Smartfonowi detektywi, czyli w poszukiwaniu podróbek smartfonów [wideo] Za 5 lat korzystanie z elektroniki będzie znacznie przyjemniejsze, ale czeka nas bardzo bolesny okres przejściowy Sony do 2020 roku chce dokonać rewolucji na rynku baterii. Wierzę w Japończyków Czekaliście na smartfony ze Snapdragonami 618 i 620? No to się nie doczekacie, ale z innego powodu, niż myślicie SwiftKey Symbols to świetna aplikacja dla osób mających problemy z nauką czy mową Test Windows Continuum. Nie, telefon jeszcze nie zastąpi komputera Najinteligentniejsze jajko świata potrafi naprawdę dużo. Oto SmartEgg Opaska i głośnik do dzielenia się biciem serca z drugą połówką. Co będzie następne? Kabel Micro-Flip zamienia zwykłe złącze Micro w USB w odwracalne Internet bez internetu, czyli niesamowite wykorzystanie komórek w Afryce [wideo] Windows Hello: spójrz na telefon i odblokuj go. Ta funkcja działa świetnie Dzięki technologii Heat Harvest ciepły obiad lub kawa naładują smartfona Ekrany przyszłości w smartfonach prawie nie będą potrzebować energii? Przełomowe technologie, które wypłynęły na rozwój komórek i smartfonów [wideo] Rozszerzona rzeczywistość? Wirtualna rzeczywistość? Ale to już było… [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać?