Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć

Rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją może doprowadzić w końcu do tego, że nasze smartfony staną się naprawdę mądrymi urządzeniami. Pomogą w tym samouczące się układy, które działaniem nawiązują do sieci neuronalnych. Jedno z takich rozwiązań zaprezentowali parę dni temu naukowcy z MIT.

sztuczna inteligencja

sztuczna inteligencja (shutterstock.com)

Smartfony będą uczyć się jak ludzie?

Tak, to możliwe. Rozwój sztucznej inteligencji zakłada tworzenie algorytmów i urządzeń, które — wzorem ludzi — będą uczyć się konkretnych zachowań, a finalnie będą w stanie samodoskonalić się. Dużą rolę mają odegrać tu procesory, których działanie wzorowane jest na ludzkiej sieci neuronalnej. Na rozwiązaniami tego typu pracuje obecnie wiele firm, w tym Qualcomm (Zeroth), IBM (TrueNorth) czy Intel.

Samouczące się układy opracowują również mniejsze firmy, w tym Movidius, z którym współpracę nawiązało ostatnio Google. Do wyścigu zbrojeń w tym segmencie dołączyli teraz badacze z Instytuty Technologicznego w Massachusetts.

Czym zaskoczy nas MIT?

Naukowcy z MIT pracują obecnie nad układem o nazwie Eyeriss, który działaniem ma nawiązywać do ludzkiego mózgu (konkretniej — do naszych sieci neuronalnych). Rozwiązanie ma służyć do rozpoznawania mowy i obrazów (m.in. twarzy), które z czasem będzie coraz dokładniejsze dzięki wykorzystaniu algorytmów odpowiadających za uczenie maszynowe. Ważny jest również fakt, że Eyeriss nie będzie wymagał dostępu do Internetu, aby móc skutecznie rozpoznawać obiekty (wspierające go oprogramowanie będzie najprawdopodobniej zawierało odpowiednią "bazę startową").

Układ został wyposażony w 168 rdzeni, ale każdy z nich ma własną pamięć, więc obliczenia nie muszą przechodzić przez centralny punkt. Największą zaletą rozwiązania opracowanego w Massachusetts jest to, że potrzebuje ono 10-krotnie mniej energii niż przeciętny mobilny układ graficzny. Do tego dane są kompresowane przed wysłaniem, a poszczególne rdzenie mogą się komunikować bezpośrednio ze sobą — to nie tylko ogranicza potrzebną energię, ale i przyspiesza działanie układu.

Eyeriss ma być wykorzystywany w przyszłości tak w smartfonach, jak i urządzeniach wpisujących się w ideę Internetu Rzeczy (np. sprzęty AGD z dostępem do sieci). MIT cały czas pracuje na tym rozwiązaniem, więc nie wiadomo kiedy może ono pojawić się na rynku.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Źródło: MIT, AndroidAuthority

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy Naukowcy pracują nad tabletem... dla niewidomych Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem LineFORM - zmiennokształtny bot o nieskończonych możliwościach rodem z filmu sci-fi [wideo] Smartfonowi detektywi, czyli w poszukiwaniu podróbek smartfonów [wideo] Za 5 lat korzystanie z elektroniki będzie znacznie przyjemniejsze, ale czeka nas bardzo bolesny okres przejściowy Sony do 2020 roku chce dokonać rewolucji na rynku baterii. Wierzę w Japończyków Czekaliście na smartfony ze Snapdragonami 618 i 620? No to się nie doczekacie, ale z innego powodu, niż myślicie SwiftKey Symbols to świetna aplikacja dla osób mających problemy z nauką czy mową Test Windows Continuum. Nie, telefon jeszcze nie zastąpi komputera Najinteligentniejsze jajko świata potrafi naprawdę dużo. Oto SmartEgg Opaska i głośnik do dzielenia się biciem serca z drugą połówką. Co będzie następne? Kabel Micro-Flip zamienia zwykłe złącze Micro w USB w odwracalne Internet bez internetu, czyli niesamowite wykorzystanie komórek w Afryce [wideo] Windows Hello: spójrz na telefon i odblokuj go. Ta funkcja działa świetnie

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?