Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne

Federalna Administracja Lotnictwa wzięła pod lupę przewożenie baterii w lukach bagażowych. Dla nikogo zaskoczeniem nie jest, że może być to niebezpieczne, ale już informacja, że samoloty nie są przystosowane do ewentualnych zagrożeń, może budzić obawy.

samolot

samolot (shutterstock.com)

Nawet jeśli nie śledzicie zbyt uważnie rynku technologicznego, to na pewno słyszeliście o wybuchających bateriach w smartfonach. Dawno temu Paweł przygotował zestawienie kilku takich przypadków, ale od tamtych czasów nie zmieniło się wiele, ponieważ — jak informuje The Times of India - iPhone 6 jednego z mieszkańców Indii wybuchł niczym granat. W przypadku gdy tylko jeden telefon leży na biurku, straty mogą być niewielkie, ale co by się stało, gdyby kilkanaście takich baterii znalazło się w luku bagażowym? Federalna Administracja Lotnictwa wraz z Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego postanowiły się temu przyjrzeć i wnioski nie nastrajają pozytywnie.

Nawet mała liczba ogniw może doprowadzić do tragicznego w skutkach pożaru

Według przeprowadzonych badań, baterie litowo-jonowe lub litowo-metalowe w luku bagażowym samolotów pasażerskich oraz towarowych powinny być przewożone ze szczególną ostrożnością. Nawet mała liczba ogniw koło siebie może doprowadzić do pożaru (wystarczy, że wybuchnie jeden z akumulatorów i uszkodzi inne), z którym — co istotne - nie poradzą sobie systemy przeciwpożarowe montowane obecnie w samolotach. Może doprowadzić to do wytworzenia nadciśnienia, przez które rozszczelnią się osłony luku i dojdzie do przeniknięcia dymu oraz gazów do innych części samolotu. Nie brzmi to optymistycznie, ale muszę was uspokoić: dotyczy to tylko baterii przewożonych "luzem" w luku bagażowym, a nie w urządzeniach.

To badanie nie wpłynie również na zmiany zasad dotyczących tego, co można zabrać ze sobą do samolotu. Federalna Administracja Lotnictwa uwzględniła w swoim raporcie zestaw rad i zasad, których trzeba przestrzegać przy przewożeniu baterii. Jeśli będą one transportowane odpowiednio, to nie ma się czego obawiać, ponieważ pojedyncza bateria nie jest zagrożeniem.

Warto wspomnieć również, że — jak donosi CNET - ze względu bezpieczeństwa amerykańskie linie lotnicze zabroniły ostatnio wnoszenia na podkład elektrycznych deskorolek. Film użytkownika BuleBritish pokazuje, jak może dojść do samozapłonu takiego gadżetu (1:53).


Źródło: Federalna Administracja Lotnictwa via pocketnow.com, The Times of India, CNET

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo] Ara to także tablety? Ok, tylko czy ktoś czeka jeszcze na modularne urządzenia? Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy Naukowcy pracują nad tabletem... dla niewidomych Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem LineFORM - zmiennokształtny bot o nieskończonych możliwościach rodem z filmu sci-fi [wideo] Smartfonowi detektywi, czyli w poszukiwaniu podróbek smartfonów [wideo] Za 5 lat korzystanie z elektroniki będzie znacznie przyjemniejsze, ale czeka nas bardzo bolesny okres przejściowy Sony do 2020 roku chce dokonać rewolucji na rynku baterii. Wierzę w Japończyków Czekaliście na smartfony ze Snapdragonami 618 i 620? No to się nie doczekacie, ale z innego powodu, niż myślicie SwiftKey Symbols to świetna aplikacja dla osób mających problemy z nauką czy mową Test Windows Continuum. Nie, telefon jeszcze nie zastąpi komputera Najinteligentniejsze jajko świata potrafi naprawdę dużo. Oto SmartEgg Opaska i głośnik do dzielenia się biciem serca z drugą połówką. Co będzie następne?

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?