Które mobilne systemy operacyjne są najpopularniejsze w Polsce i na świecie?

Android rządzi na rynku mobilnych systemów operacyjnych i pewnie jeszcze przez długi czas nie będzie miał godnego konkurenta pod względem liczby działających pod jego kontrolą urządzeń, ale czy wszędzie na świecie sytuacja jest taka sama?

Rendery smartfonów i tabletów

Rendery smartfonów i tabletów (shutterstock.com)

Prawie rok temu sprawdziłem popularność mobilnych systemów w Polsce oraz na świecie. Użyłem do tego strony Stat Counter i od razu przypomnę jak zbiera ona dane:

Dane zostały zebrane w oparciu o witryny korzystające z opracowanego przez StatCountera trackera służącego do monitorowania aktywności na stronach internetowych, które miesięcznie generują ponad 15 miliardów wyświetleń z 3 milionów stron.

Poniższe dane pochodzą z lutego tego roku, a oprócz smartfonów wziąłem pod uwagę również tablety.

Najpopularniejsze systemy mobilne w Polsce

Czołówka w Polsce dużo się nie zmieniła w stosunku do zeszłego roku, ponieważ nadal najpopularniejszy jest Android (86,46 proc.), a na drugim miejscu jest Windows Phone, który nieco urósł i ma teraz 6,88 procent rynku. Małym sukcesem może za to cieszyć się Apple, który według tych danych oferuje trzeci mobilny system nad Wisłą (iOS — 3,13 proc.). Jeszce rok temu podium zamykał S40, który można znaleźć w nokiach.

Wyraźnie widać, że Polacy mają nieco inny gust (lub zasobność portfela) niż większość Europy.

Najpopularniejsze systemy mobilne w Europie

Na Starym Kontynencie również króluje Android, ale ma on "tylko" 57,4 procent udziałów na rynku, a aż 36,87 proc. należy do iOS-u. System Google urósł w ciągu roku o 3 proc., a rozwiązanie Apple spadło o tyle samo. Europejczycy dużo mniej chętnie korzystają z Windows Phone'a, który ma jedynie 3,14 proc. rynku. Nokie również nie są zbyt popularne, ponieważ S40 (0,3 proc.) jest dopiero na szóstym miejscu, a przed nim jest jeszcze BlackBerry (0,9 proc.) oraz nieznany system (0,34 proc.).

Zobacz również: Asus Zenfone 5

Wielka trójka — Chiny, Indie, USA!

Zdecydowanie warto przyjrzeć się także 3 największym rynkom na świecie:

Ostatnio pisałem, że Indie wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem ilości aktywnych użytkowników smartfonów i teraz to one mają drugie miejsce na świecie (za Chinami).

Mieszkańcy Państwa Środka zdecydowanie stawiają na Androida (70,21 proc.), a ich drugim wyborem jest iOS (28,05 proc.). Obydwa systemy mają bardzo podobną pozycję w stosunku do zeszłego roku (Android — 67,44 proc., iOS — 30,44 proc.). Nieco inaczej wygląda rynek w Indiach. System Google'a co prawda również jest liderem (66,26 proc.), ale platforma Apple'a jest dopiero na szóstym miejscu i ma 2,45 procent rynku. Wyżej jest nieznany system (10,02 proc.), niesprecyzowany system Nokii (7,73 proc.), S40 (5,71 proc.) oraz Samsung, czyli Tizen (2,65 procent). Jeszcze w marcu zeszłego roku to rozwiązanie fińskiej firmy (S40) było na drugim miejscu z 12,72 procentami udziałów, platforma Apple'a zajmowała siódmą pozycję (2,11 proc.).

Zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych:

Najpopularniejsze systemy mobilne w USA

W USA nieprzerwanie rządzi iOS (58,85 proc.), który od zeszłego roku urósł o 0,8 procent. Na drugim miejscu jeszcze oczywiście Android, który odpowiada za 39,18 procent. Rozwiązanie Google'a również urosło, w tym przypadku o około 1,5–2 procent. Odbyło się to kosztem innych systemów, jak chociażby Windows Phone, który jest zainstalowany na 0,97 proc. smartfonów. Co ciekawe, mocne niegdyś BlackBerry OS to jedynie 0,19 procent rynku, czyli tyle samo co Windows 8.1 RT.

A jak jest na świecie?

Najpopularniejsze systemy mobilne w Chinach

Przewidywalnie, ponieważ liderem jest Android (62,31 proc.), a drugą lokatę zajął iOS (25,02 proc.). Takiego układu sił mogliście się spodziewać chociażby po wynikach za poprzedni rok. Dopiero nieco dalej jest trochę zaskoczeń, ponieważ przed Windows Phone'm (1,85 proc.), który jest trzeci na rynku (pod względem liczby dostarczonych urządzeń w 2015) jest jeszcze nieznany system, S40 oraz niesprecyzowany system Nokii.

Fińska firma nadal ma wielu fanów swoich urządzeń na świecie, którzy nie potrzebują zalet smartfonów, ale cenią sobie wytrzymałość i czas pracy. W Polsce za to jej popularność jest podstawą do świetnego wyniku Windows Phone'a. To jeden tylko jeden z elementów, który pokazuje jak bardzo Polacy różnią się nie tylko od reszty Europy, ale również świata.

Źródło: Stat Counter

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telefony:

10 najmniejszych telefonów komórkowych na świecie Te urządzenia udowadniają, że pośpiech jest złym doradcą 5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Samsungu Galaxy S7 Przez nowe technologie czuję się staro, czyli moja przygoda ze Snapchatem Który z zaprezentowanych na MWC 2016 flagowców może sprzedawać się najlepiej? #WaszymZdaniem: Który z flagowców pokazanych na MWC 2016 podobał ci się najbardziej? Na MWC 2016 najciekawszy był dla mnie... Alcatel LG X cam i X screen – bardzo wyspecjalizowane telefony ze średniej półki. Dla mas czy entuzjastów? 7 wspaniałych, czyli najlepsze smartfonowe nowości MWC 2016 Władze Bombaju zakazały robienia selfie w niektórych miejscach Który z flagowców pokazanych na MWC 2016 podobał ci się najbardziej? [Ankieta] ZOPO Speed 8 oficjalnie. Szybkość to jego niejedyna zaleta Huawei: w ciągu 5 lat będziemy największym producentem smartfonów! Ja w to wierzę HP Elite x3 to sprzęt, który może być moim kolejnym smartfonem W Europie aż 3 na 4 telefony zwrócone producentom i operatorom nie mają żadnych problemów Xperia X zastępuje flagową linię Z. Ale czy aby na pewno? General Mobile GM5 Plus to mocny przedstawiciel serii Android One Xiaomi Mi 5 oficjalnie. Świetnie zrobiony, piekielnie szybki i rewelacyjnie wyceniony Gionee Elife S8 w naszych rękach [wideo] Alcatel Idol 4 i Idol 4S w naszych rękach [wideo] Mouse MADOSMA Q601 to świetny smartfon z mobilnym Windowsem, na którego nie wydałbym ani złotówki Vivo XPlay 5 może być idealnym smartfonem dla maniaków cyferek Gionee Elife S8, czyli wiele świetnych dodatków i... niepasujący procesor. W Polsce jako AllView X3 Soul PRO Kyocera pokazała smartfona z panelami słonecznymi. Znowu...

Popularne w tym tygodniu:

OnePlus 5T oficjalnie. Ma "bezramkowy" ekran 18:9 i zupełnie nowy podwójny aparat Honor V10 wkrótce. Tańsza alternatywa dla Huaweia Mate 10 Pro nie dla Polaków