Gdzie będą najdroższe iPhone'y? We Francji! Te zablokowane mogą kosztować Apple'a milion euro za sztukę

W ostatnich dniach świat technologii żyje sprawą, w której Apple nie chce/nie może odblokować telefonu terrorysty na życzenie FBI. Francuzi również obawiają się takiego scenariusza, ale mają zupełnie inny sposób na jego rozwiązanie.

Jabłko na dolarach

Jabłko na dolarach (shutterstock.com)

FBI vs Apple

Jednym z problemów współczesnego świata jest terroryzm i dowodem jest chociażby atak w San Bernardino przeprowadzony przez Syeda Farooka, w którym zginęło 14 osób. Zamachowiec korzystał z iPhone'a i FBI chce odblokować jego urządzenie, żeby móc szybciej rozwiązać tę sprawę. Oczywiście smartfon jest zabezpieczony kodem i 10 nieudanych prób zablokuje go na stałe, więc federalni poprosili o pomoc Apple'a. Firma z Cupertino miałaby im stworzyć specjalną wersję systemu z tzw. "backdoorem", czyli tylnym wejściem, dzięki któremu mogliby oni obejść to zabezpieczenie.

Sprawa cały czas trwa, ponieważ Apple odmówiło takiej współpracy, argumentując, że nie ma obecnie takiego narzędzia, a jego stworzenie może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych zwykłych użytkowników. Na razie ciężko powiedzieć, jak skończy się ta sprawa. W podobnym przypadku dotyczącym handlarza narkotyków, sędzia James Orenstein stwierdził, że Apple nie musi pomagać FBI wbrew swojej woli. Innego zdania jest chociażby sędzina Sheri Pyma, która nakazała stworzenie odpowiedniego oprogramowania, ale firma z Cupertino właśnie się odwołuje od tej decyzji. Warto dodać w tej sprawie, że już 3 dni po tragedii, twórcy systemu iOS udostępnili organom ścigania informacje, którymi byli w stanie się podzielić, jak chociażby dane z chmury iCloud.

Niezależnie od zakończenia, Francja już przygotowuje się do podobnej walki z Apple'em, tylko tym razem wszystko ma skończyć się na pieniądzach.

1 iPhone = 1 milion euro

Jak informuje The Local, francuski polityk, Yann Galut, zgłosił poprawkę, według której firmy technologiczne będą musiały przygotować odpowiednie "backdoory" dla władz. Jeśli nie odblokują telefonów terrorystów, będą musiały zapłacić karę nawet miliona euro. Oczywiście jest to sprawa bezpośrednia nawiązująca do sporu Apple'a z FBI, ale Google również będzie musiało liczyć się z taką karą.

Według wspomnianego polityka gigantów rynku technologicznego mogą przekonać do współpracy tylko wysokie kary. W zeszłym roku odpowiednie organy nie mogły odblokować 8 telefonów, więc oznaczałoby to nawet 8 milionów euro dla rządu (w przypadku odmowy współpracy). Dodał on również, że te firmy zasłaniają się prywatnością użytkowników, ale same wykorzystują dane swoich klientów do celów komercyjnych.

Poprawka ta nie ma dotknąć zwykłych obywateli

Jedynie osoby, wobec których prowadzone jest śledztwo będą sprawdzane w ten sposób. Oczywiście w teorii, ponieważ raz udostępnione tylne wejście może być nadużywane, a jeśli wpadłoby w niepowołane ręce, to iPhone'y przestałyby być bezpieczne. Zdaje sobie również z tego sprawę Google, które poparło Apple'a w tej sprawie.

Właśnie dlatego w tej sytuacji nie ma jednego dobrego rozwiązania. Walka z terroryzmem jest jak najbardziej potrzebna i giganci rynku powinni pomagać organom ścigania, ale udostępnienie im zbyt potężnych narzędzi może prowadzić do nadużyć. Dynamit też na początku wykorzystywano, chociażby w kopalniach, a dopiero potem został on zaadaptowany do działań militarnych. Z tym tylnym wejściem w iPhone'ach może być podobnie i jestem przekonany, że prędzej czy później władze zaczęłyby ułatwiać sobie pracę, odblokowując smartfony niewinnych osób, które byłyby tylko podejrzane.

Jedno jest pewne, jeśli Apple zostanie zmuszone do stworzenia odpowiednich backdoorów to niedługo później będą musiały zrobić to również inne firmy, a wtedy już żadne dane nie będą w pełni bezpiecznie.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Źródło: The Local via Phone Arena, pl.scribd.com via Apple Insider

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iPad nagrywający filmy 4K? Do mnie to trafia Chcesz, żeby twój iPhone był bardziej wytrzymały, wodoszczelny i dłużej pracował na baterii? Kup ten pokrowiec Znudziły ci się dostępne kolory iPhone'ów? Wpadka Apple'a. Podczas Super Bowl 2016 Tim Cook zrobił iPhone'owi niezłą antyreklamę Apple Music na Androidzie miało "przetrzeć szlak". Kolejne aplikacje na system Google'a w drodze? iPhone 5se i iPad Air 3 - przewidywana data premiery i podsumowanie przecieków Apple pracuje nad swoimi goglami wirtualnej rzeczywistości? Wcale mnie to nie dziwi Apple chce zrewolucjonizować technologię bezprzewodowego ładowania? Nie mogę się doczekać! #WaszymZdaniem: Czy iPhone 7 powinien mieć gniazdko słuchawkowe? Apple po raz kolejny zaliczył rekordowy kwartał, ale to może być już ostatni Czy iPhone 7 powinien mieć gniazdko słuchawkowe? [Ankieta] 4-calowy iPhone 5se ma mieć dużo wspólnego z większymi modelami, ale zabraknie najważniejszego Apple zdetronizowany. Która firma jest teraz najwięcej warta? Apple user - wolontariusz, który za własne pieniądze popularyzuje nowe standardy Apple tworzy aplikację, która ułatwi użytkownikom iPhone'ów... przesiadkę na Androida? iPhone 7 może nie mieć gniazda słuchawkowego. Klienci nie są zachwyceni iPhone 7 Plus na renderach? To akurat fake, ale przecieków jest więcej Apple w przyszłym roku pokaże aż 3 iPhone'y 7? Mają się pojawić interesujące nowości iPhone 6 to nadal gorący towar - ten egzemplarz spłonął w kieszeni jednego z użytkowników Są pomysły genialne, śmieszne... i ten. iPhone 7 z systemem dysz CO2? iPhone 7 nie będzie ofiarą afery #ChipGate. Wszystkie procesory wyprodukuje TSMC? W USA Android jest popularniejszy, ale iOS pod względem zakupów online niszczy konkurenta Wodoszczelny iPhone 7 pozbawiony gniazda słuchawkowego?