NEC opracował słuchawkę, która rozpozna użytkownika

Firmy już jakiś czas temu zaczęły przykładać się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników oferując nowe sposoby ich weryfikacji. Swój pomysł ma również NEC, który zamierza do tego celu wykorzystać specjalną słuchawkę.

Słuchawka

Słuchawka (shutterstock.com)

Jak odblokowujesz smartfona?

Zapewne część osób powie, że po prostu przesuwa palec po ekranie, ale coraz więcej użytkowników ustawia sobie skomplikowane kody czy wzory. Oczywiście rozwiązaniem są też czytniki linii papilarnych — które stają się popularne nie tylko we flagowcach - a niektóre urządzenia można odblokować, po prostu na nie patrząc.

Czujniki biometryczne na stałe weszły do smartfonów i zapewne w następnych miesiącach będzie można regularnie przeczytać o nowych sposobach na identyfikację. Jedną z nich może być rozwiązanie Samsunga, które skanuje żyły użytkownika i na tej podstawie określi czy jest to osoba upoważniona chociażby do otwarcia drzwi frontowych. Pomysł bez wątpienia bardzo ciekawy, ale dużo bardziej realne wydaje się rozwiązanie firmy NEC.

Specjalna słuchawka do "skanowania" ucha

słuchawka NEC

Jej działanie jest bardzo proste. Gdy jest ona umieszczona w uchu, to nie tylko wysyła specjalny dźwięk, ale również — dzięki wbudowanemu mikrofonowi - wyłapuje to, jak odbija się on od ścianek ucha wewnętrznego. Każdy człowiek jest pod tym względem unikalny i skuteczność tej metody przekracza obecnie 99 procent. Poza tym odczyt zajmuje mniej niż sekundę, więc nie trzeba czekać na identyfikację, a żeby wyeliminować pomyłkę, odbieranych jest kilka dźwięków.

Poniżej można zobaczyć, jak bardzo różnią się wyłapane dźwięki u trzech mężczyzn:

fale odebrane przez słuchawkę NEC

Co prawda Japończycy nie wspomnieli o tym, że to rozwiązanie mogłoby zastąpić czytniki linii papilarnych czy też skanery tęczówki, ale jedną z zaproponowanych możliwości użycia jest potwierdzenie identyfikacji użytkownika podczas rozmowy telefonicznej.

Jeden z menadżerów generalnych firmy NEC, Shigeki Yamagata, tak wypowiada się o tym rozwiązaniu:

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Nowa technologia nie wymaga żadnych akcji, jak skanowanie konkretnej części ciała w celu identyfikacji użytkownika. Dlatego jest to bardziej naturalny sposób na weryfikację, nawet podczas pracy lub ruchu. Wystarczy mieć założoną specjalną słuchawkę z mikrofonem.

Bezpieczeństwo niedługo wejdzie na zupełnie nowy poziom

Sam w najważniejszych usługach korzystam z dwuetapowej weryfikacji, ale chętnie zastąpiłbym to skanowaniem ucha, żył lub czegokolwiek innego, co jest nie do podrobienia.

Technologia firmy NEC ma wejść na rynek w roku 2018.

Źródło: NEC via Phone Arena

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Oculus vs HTC Vive Re - który sprzęt jest lepszy do gier? Play staruje z ofertą 4G LTE Ultra. Nowa sieć to same plusy Jak działa system chłodzenia cieczą w Galaxy S7? Google pracuje nad natywnym wsparciem dla technologii 3D Touch w Androidzie? Podejście Samsunga do ekranów 4K udowadnia, że firma w końcu dojrzała ARM Cortex-A32 to nowe rdzenie dla zegarków i najtańszych smartfonów Rewolucyjna ładowarka i nowy rodzaj OIS - Oppo pozytywnie zaskoczyło! ZTE zaprezentowało 8-calowy... laserowy projektor mobilny LG liderem innowacji. Moduły dla G5 to świetna sprawa, a firma na pewno na tym nie poprzestanie Do czego może się przydać stara komórka? [wideo] ReFlex, czyli w jaki sposób będziemy używać elastycznych smartfonów Jorge Lorenzo zaprezentuje jeden z pierwszych smartfonów z 10-rdzeniowym Helio X20 Gogle wirtualnej rzeczywistości Google'a mogą być świetne. Oto dlaczego Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć Apple w opałach? Gigant pozwany przez Immersion i... własnych klientów Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków Snapdragony 625, 435 i 425 oficjalnie. To ciekawe rozwiązania dla modeli ze średniej półki Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo] Ara to także tablety? Ok, tylko czy ktoś czeka jeszcze na modularne urządzenia? Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki

Popularne w tym tygodniu:

LG G7 ThinQ z zupełnie nowym ekranem. Koreańczycy prezentują Super Bright Display